Фотавыстава 7Я

• 14.05.2018
У Міжнародны Дзень сям'і ў Доме-музеі пачне працу фотавыстава "7Я".
Аўтары-фатографы Вольга Рукаяткіна і Ганна Юхнавец:
Вольга - мазыранка з 1997 г., мама 2-х сыноў, спецыяліст па продажах «МНПЗ», фатограф, гістарычны рэканструктар эпохі Ампір (свецкае жыццё, побыт, касцюмы, гістарычныя танцы).
Ганна - мінчанка з 2002 г., мама 2-х сыноў, супрацоўнік Нацыянальнай бібліятэкі Беларусі, фатограф, гістарычны рэканструктар эпохі Ампір (свецкае жыццё, побыт, касцюмы, гістарычныя танцы).
Абодва аўтары нарадзіліся і выраслі ў Віцебску. Зараз іх жыццё звязана з іншымі гарадамі. Выстава звязала сясцёр Вольгу і Ганну захапленнем фатаграфіяй.
 Сям'я - гэта самае дарагое, што можа быць у чалавека. Гэта скарб даражэй за ўсё золата свету! Тэма сям'і - тэма вечных каштоўнасцяў, таму аўтары фотавыставы звяртаюцца да гэтай тэмы пастаянна. Няхай гэта будзе рэпартажнае фота, альбо партрэтныя здымкі, фота родных людзей.
Кожны з нас народжаны ад двух родных людзей: маці і бацькі. З'яўляючыся на свет, мы становімся галінкай на сямейным дрэве, даючы ў наступстве жыццё новым маладым нейкіх уцёкаў. Дрэва найбольш сімвалічна для вызначэння сям'і. Яно мае карані, ствол і крону, як мінулае, сучаснасць і будучыню. Расце дрэва - сімвал жывой прыроды, сімвал фамільнага дрэва, пераемнасці пакаленняў.
Паразважаем. Хто любіць нас больш за ўсіх? ... Каго цікавіць як прайшоў наш дзень? .. ... Што мы елі ў абед? .. ... Апрануліся Ці цёпла ў прахалоднае надвор'е? .. ... Хто прымае нас з нашымі праблемамі і радуецца нашым поспехам? .. У кожнага з нас ёсць такі чалавек , у кожнага свой.
Фотаздымкі на выставе адлюстроўваюць жыццё розных сем'яў, розных праяў пачуццяў чалавека ў моманты сустрэчы і размовы з роднымі. Гэта часам пастановачныя, часам выпадковыя кадры, але яны ўсё вартыя заняць пачэснае месца ў сямейным альбоме, таму што на іх любімыя людзі: маладая мама і тата, маленькі ці маленькая ты сам ці сама, ці ўжо дарослы ...
А для кагосьці сябры - сям'я, таму што жыццёвыя сітуацыі іх зрадняцца.
Для кагосьці, хатні гадаванец - член сям'і!
Часцяком мы аддаёмся ўлады побыту. Людзі і рэчы, ежа і напоі становяцца часткай руціны. Гісторыі, водары, колеры раствараюцца ў мінулым. Але ўсе гэтыя стану можна ўбачыць у сямейным альбоме. Многія кадры, поўныя дзівосных гісторый і сімвалічных значэнняў, маюць сваю важнасць і захоўваюцца ў кожнага ў доме. Фотаальбом на сённяшні дзень застаецца прадметам знакавым. Напоўнены падзеямі, ён не запыліліся на кніжнай паліцы. А, у наш час, дапоўнены прафесійнымі фота і дызайнам, мае папулярнасць і з'яўляецца гонарам яго ўладальнікаў.
Усе кадры выставы аб'яднала тэма 7-мі Я ў сям'і, але не аддзеленых адзін ад аднаго, а існуючых разам! Чорна-белы колер аб'яднаў і вылучыў у малюнках для гледача самае галоўнае, вобразы і сітуацыі, знаёмыя ўсім. Выстава абудзіць у гледача жаданне больш уважліва ставіцца да звычайнага жыцця, захоўваць яе і захоўваць шчаслівыя моманты ў сваім сямейным фотаальбоме.
Прыемнага прагляду!